A síron túlról is befolyásolja a gázai háborút a likvidált Hamász-vezér
Jahja Szinvar halála mérföldkő a gázai konfliktusban, de Izrael tovább folytatja ellenségei meggyengítését. A múlt tanulsága szerint viszont a Hamász túlélheti a vereséget.
Jahja Szinvar halála mérföldkő a gázai konfliktusban, de Izrael tovább folytatja ellenségei meggyengítését. A múlt tanulsága szerint viszont a Hamász túlélheti a vereséget.
Jahja Szinvar izraeli likvidálása komoly politikai és katonai diadal Izraelnek és Benjamin Netanjahu kormányfőnek, de kétséges, hogy ezzel a konfliktus elérte-e a csúcspontját. Az első jelekből ítélve az izraeli miniszterelnök eltökélt a harc folytatása mellett, és bosszúra esküszik a libanoni Hezbollah és Irán is.
A vádlottak között van a terrorszervezet nemrég kinevezett vezetője, Jahja Szinvár is.
Szürke eminenciás maradt a Hamászban Khaled Mesal, aki helyett a harciasabb Jahja Szinvar került a szélsőséges szervezet élére.
Az Iszlám Konferencia Szervezetének dzsiddai ülésének résztvevői egyhangúlag ítélték el Izraelt a Hamász politikai szárnyát vezető Hanije teheráni likvidálása miatt, de nem támogattak semmiféle iráni katonai akciót.
Jahja Szinvár állítólag a Gázai övezetben tartózkodik.
Jahja Szinvár a múlt héten Teheránban meggyilkolt Iszmail Haníje helyére lép.
Mohammed Deif egy július 13-i rakétatámadásban vesztette életét, de a halálát csak most erősítették meg.
Néhány óra leforgása alatt célzott támadás áldozatává vált Teheránban a Hamász politikai vezetője, Iszmail Hanije és Bejrútban a Hezbollah magasrangú parancsnoka, Fuad Sukr. Hanije meglepő kiiktatása nagy pofon Irán számára is, de Izrael egyelőre nem vállalta a teheráni akciót, hanem csak a bejrútit. Az azonban biztos, hogy az akció aláásta a gázai tűzszüneti tárgyalásokat, és a kettős likvidálás jelentősen megnövelte egy regionális háború esélyét.
A történtek után a Katarban élő Iszmail Haníje azt mondta, hálás Istennek, hogy a gyermekei és az unokái mártírrá váltak.
Másfél évtizedet élt az Egyesült Államokban, ahol doktori címet is szerzett Musza Abu Marzuk, a Hamász politikai vezetésének egyik legbefolyásosabb tagja, a szervezet pénzgyűjtője és kvázi külügyminisztere.
Ali Hámenei Teheránnak a konfliktustól való távolmaradását azzal indokolta, hogy a Hamász nem értesítette őket előre az október 7-i támadásáról.